روزنامه دنیای اقتصاد

آزمایشگاه ریسک کیکام؛ آزمایشگاهی نوین برای کنترل بهینه عملکرد و پایش پارامترهای حیات مالی سازمان ها

دنیای اقتصاد : آزمایشگاه ریسک کیکام در جهت مدلسازی، محاسبات پیشرفته و ارائه راهکارهای عملیاتی، با توجه به رویکردها و الزامات قانونی بومی هر یک از موسسات مالی در کشورهای منطقه، در حال گسترش فعالیت است.

دکتر علیرضا بحیرایی، عضو هیات مدیره آزمایشگاه ریسک کیکام؛ در چند سال اخیر، مدیریت ریسک در فعالیت­ های بانک­ها و موسسات مالی و اعتباری، شرکت­ های بیمه، شرکت­ های سرمایه­ گذاری، شرکت های مدیریت دارایی و ثروت جایگاه ویژه و حیاتی پیدا نموده است. در راستای پیشبرد اهداف موسسات مالی، بانک­ها و بیمه ها و از بارزترین بخش­های فرآیند مدیریت ریسک در سازمان­ها، موسساتی تحت عنوان آزمایشگاه ریسک (Risk Laboratory) در تعداد محدودی از کشورها تشکیل گردیده که اولین آن در سال 1994 در شهر زوریخ کشور سوئیس و پس از آن دومین موسسه در سال 1996 در کشور کانادا و وابسته به دانشگاه ­تورنتو شروع به فعالیت نموده است. از آن زمان تا کنون در طی سالیان گذشته آزمایشگاه­ های ریسک در کشورهای آلمان، انگلستان، اسپانیا، قبرس، چین، فنلاند، استرالیا شروع به فعالیت نموده ­اند.

نظر به اهمیت وجودی و نقش کلیدی اینگونه موسسات در ایران عزیز و خاورمیانه، جمعی از فرهیختگان علمی و عملی، پیشکسوتان و نخبگان عرصه مالی داخلی و بین­ المللی، در سال 2016 در ایران، آزمایشگاه ریسک کیکام (Keykam Risk Lab.) را به عنوان اولین آزمایشگاه ریسک در کشور عزیز اسلامی ایران راه اندازی نموده ­اند. آزمایشگاه ریسک کیکام در جهت مدلسازی، محاسبات پیشرفته و ارائه راهکارهای عملیاتی، با توجه به رویکردها و الزامات قانونی بومی هر یک از موسسات مالی در کشورهای منطقه هدف و با بهره­ گیری از دانش و تجربه عمیق و به روز نیروی انسانی بین ­المللی خود شروع به فعالیت نموده و در حال گسترش فعالیت است.

1

آزمایشگاه ریسک کیکام با بهره مندی از چند دهه تخصص و تجربه علمی و عملی منابع انسانی خود در بازارهای بین المللی و ایران، با در نظر گرفتن میزان ریسک پذیری و پروفایل ریسک درخواستی مشتریان خود از جمله بانکها، موسسات مالی غیر بانکی، شرکتهای بیمه، شرکتهای تامین مالی و هر شخص حقیقی یا حقوقی در حوزه پولی و مالی، به مدلسازی و خلق محصولات، خدمات و نرم افزارهای مورد نیاز پرداخته و راه­کارهای مشخص عملی را جهت کسب بهترین بازده متناسب با ریسک و عملکردی بهینه و دقیق به شرکا و مشتریان محترم ارائه مینماید.

ترکیب تیم مدیریتی و اجرایی آزمایشگاه ریسک کیکام از افراد متخصص و دارای تجربه گسترده در بازارهای بین­ المللی و افراد با سابقه فعالیت طولانی در داخل کشور تشکیل شده است. این گروه علاوه بر آشنایی با استانداردهای بین ­المللی و راهکارها و ابزارهای متنوع مالی به کار رفته در بازارهای پیشرفته، با قوانین و مقررات داخلی و فرهنگ کاری کشورمان آشنایی کامل داشته و لذا توانسته است ضمن تطابق با شرایط کشور ایران و شریعت اسلامی، کیفیت و تنوع خدمات خود را در حد کشورهای توسعه یافته ارتقا بخشد. این مزیت همچنین امکان دسترسی آزمایشگاه ریسک کیکام به شبکه ارتباطی متنوع و گسترده خدمات و محصولات شناخته شده مشابه در خارج از کشور را فراهم آورده است.

شرح برخی از وظایف و اهداف آزمایشگاه­ های ریسک به شرح زیر می­ باشد:

 1. مشاوره، تهیه و ایجاد انواع مدل­ها و نرم افزارهای پیشرفته ریسک بر اساس ساختار مالی و عملیاتی و بیرونی هر سازمان
 2. مشاوره، تهیه و ایجاد انواع مدل های مدیریت استراتژیک بر اساس ساختار مالی، عملیاتی و محیطی سازمان
 3. مشاوره اصلاح و بهینه سازی ساختار سرمایه، ارزیابی و انتخاب روش های بهینه تامین مالی و بهبود بازده سرمایه شرکتها
 4. تهیه گزارش های امکان سنجی و ارزیابی طرح­ها و پروژه­ها، تهیه طرح کسب و کار متناسب با شرایط و استانداردهای موردنیاز نهاد درخواست‌کننده شامل بانک­ها، سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر نهادها
 5. مشاوره تامین مالی داخلی و خارجی، طراحی ساختارهای تامین مالی از طریق بازار سرمایه
 6. مشاوره و طراحی محصولات ساختار یافته
 7. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی انواع نرم افزارهای جامع مدیریت ریسک
 8. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی انواع نرم افزارهای جامع مدیریت دارایی و بدهی
 9. مشاوره، تهیه و مدلسازی شبکه ای نرم افزار جامع مدیریت ریسک گروه های مالی
 10. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی زیر ساخت و نرم افزارهای اطلاعات اعتباری، اعتبارسنجی و رتبه بندی اعتباری
 11. مشاوره، تهیه و بومی سازی زیرساخت ها و پروژه های مایکروفاینانس
 12. مشاوره، تهیه و بومی سازی مدل و نرم افزار هوشمندی کسب و کار
 13. مشاوره، تهیه و بومی سازی برنامه های تحول سازمانی بر مبنای برنامه ریزی موفقیت مدیریت
 14. مشاوره، تهیه و بومی سازی سیستمهای اطلاعات مدیریت، سنجش کارایی و درجه­ بندی واحدها
 15. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی زیر ساخت و نرم افزارهای مدیریت ثروت
 16. عرضه و بومی سازی زیر ساخت، مدلها و محصولات دوستدار محیط زیست در راستای مدیریت سبز و پایدار در سازمان
 17. مشاوره، تهیه، تولید و بومی سازی زیر ساخت و نرم افزارهای بانکداری اختصاصی و شرکتی

2

آزمایشگاه ریسک کیکام در حال حاضر چندین پروژه مطرح داخلی و بین المللی را با موفقیت به اتمام رسانیده و در حال انجام دارد. این آزمایشگاه با دانش و توانمندی­های منحصر به فرد خود در زمینه مالی اسلامی و همچنین تسلط بر عملکردهای مالی متداول بین  ­المللی، از خوشنامی و اعتبار بسیار مناسبی برخوردار گردیده و به عنوان شرکت جامع و مرجع با عنوان آزمایشگاه ریسک مالی اسلامی کیکام در بین شرکا و مشتریان خود در ایران، مالزی، پاکستان، ترکیه، کره جنوبی، امارات و آفریقای جنوبی مطرح گردیده است.

تهیه شده در شرکت مشاوره تخصصی و آزمایشگاه ریسک کیکام: www.keykamrisklab.com  www.firisklab.com /

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3444286